Meslekler

Arabulucu Nasıl Olunur 2018?

İşçi ve işveren arasında yalanılan anlaşmazlıkların ortadan kaldırılması için Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya başlanılan bu yöntem ile işçi-işveren arasındaki anlaşmazlık mahkeme salonlarına taşınmadan öncesinde uzlaşmaya varılması yönünden etkili olan bir yöntemdir. Bu sayede işçi ile işveren arabulucuya gitmeden direkt olarak mahkemede tartışma konusu olmuyor. Peki, 2018 yılında arabulucu nasıl olunur?

Arabulucu Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sınava tabii olunması gerekmektedir. Bu sınav hem yazılı hem de uygulamalı olarak iki kademelidir. Sınav yönetmeliğinde ise yılda iki kez yazılı sınava girilmesi zorunludur. Uygulamalı sınav ise her yazılı sınavın peşinden yapılmaktadır.

Arabulucu Olma Şartları

  • Türk Vatandaşı Olunması
  • Hukuk Fakültesi mezunu olmak gereklidir. Eğer Türkiye haricinde farklı bir ülkede Hukuk üzerine eğitim alınmış ise Türkiye’de mecburi olan derslerin eğitim alınan okuldan görülmemesi neticesinde bu derslerin Türkiye’den alınması ve başarılı bir sonuç almak gerekiyor.
  • Adli Sicil Kaydının temiz olması,
  • Hukuk üzerine eğitim almanın yanı sıra meslekte en az 5 yıl kıdeme sahip olunması,
  • Son olarak arabulucu eğitimlerine girmek ve bu eğitimlerden başarılı sonuçlar alınmalıdır.
  • Terör Örgütleri ile herhangi bir bağının, yakınlığının olunmaması
  • Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde belirtilen suçlara karışmaması

Tüm şartları yerine getiren kişiler yapılacak olan sınav detaylarını, sınavın yerini, saatini, tarihini ve diğer tüm adımları izlemek üzere Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden takip edebilmektedirler. Arabuluculuk nasıl olunur haricinde işçi-işveren arasındaki anlaşmazlık süreci için izlenilmesi gereken adımlar ise;

Arabuluculuk Süreci Nasıl İşliyor?

01.01.2018 tarihinden önce işçi-işveren arasında meydana gelen anlaşmazlıklar mahkemeye taşınmaktaydı. Ancak Yeni uyarlanan düzenleme neticesinde davalı olan kişiler mahkemeye gitmeden önce Arabuluculuk bürolarına başvurmaları gerekiyor. Türkiye’de şua itibari ile tam 108 adliyede ilgili bürolar bulunuyor. Ancak bulunduğunuz şehirde veya ilçede Adliye’de ilgili büronun olmaması gibi durumlarda Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlüğü ile başvuru yapılabilmektedir.

Arabulucu ile ortadan kaldırılmak istenilen anlaşmazlıklar için herhangi bir ücret ödemesine tabii olunmayacağı gibi uzun yıllar süren işçi-işveren arasındaki anlaşmazlık 3 hafta gibi bir sürede sonuçlanacaktır. Süreç en fazla 1 hafta kadar uzayabilmektedir.

Hemen bir üst paragrafta belirttiğimiz harç gibi ücretlerin ödenmeyeceğini belirtmiştik. Ancak Arabuluculuk ile anlaşma sağlanılması için yapılan süreçte iki aşamada taraflar anlaşamaz ise üçüncü kez bir araya gelinilmesi gerekiyor ise %3 oranlarında tek taraflı ya da iki taraflı ödeme talep edilmektedir.

Arabulucu Maaşları Ne Kadar?

2018 yılında yürürlüğe giren arabulucu mesleği maaşları ise konuyla ilgilenen kişilerin ilgisini çekmektedir. Buna göre; İşçi – İşveren arasındaki uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması için ücret tarifesi ilgili Bakanlık tarafından belirtilmiştir. 1-3 saat aralığında sonuçlanmış dosyalar için 120 TL, eğer belirtilen saat aralıklarından daha uzun sürmesi halinde her saat başı 90 TL, anlaşmazlık sürecinde ikinci kişilerin haricinde daha fazla tarafa ihtiyaç duyulur ise taraf başına 90 TL şeklinde kazanç belirlenmiştir. Bu rakam ise 1-3 saat aralığı için geçerli olup anlaşmaya varılamayıp ek süre için saat başına 60 TL kazanç belirlenmiştir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir