Meslekler

Antikacı Nasıl Olunur?

Tarihi eşyalara, tarihe ve araştırmaya yönelik ilgisi olan kişilerin, geleceğe dönük meslekleri arasında elbette antikacılık yer almaktadır. Yüzyıllar önce yapılmış ve hala muhafaza edilmekte olan binlerce eşyanın satışını gerçekleştirmekte olan antikacılık mesleği ise, sanıldığı kadar basit icra edilmemektedir. Günümüzde sayısı oldukça az olan antikacıların, ya yıllarıdr süre gelen bir aşinalıkları olduğu ya da mesleki açıdan bu alanda bir eğitim aldıklarından dolayı bu mesleği seçtikleri bilinmektedir. Çünkü, antikacılık yapabilmek için kişilerin ya ciddi bir eşya birikimlerinin olması ya da ciddi bir maddi gücünün olması gerekmektedir. Antikacı nasıl olunur konusu ise buradan sonra başlamaktadır. Çünkü, günümüz teknolojisi ile birlikte bazı eserler eskitilmekte ve antikacılara da çok daha eski zamanlara aitmiş hissi ile verilmektedir. Bu tür olayları anlayan antikacıların sayısı ise bir hayli azdır.

Antikacı Olmak İçin Gereken Şartlar

Antikacı nasıl olunur konusunda, kişilerin özel bir bilgi birikiminin olması gerekmektedir. Bu bilgi birikimi ise, sadece üniversite eğitimi ile ya da sadece bu sektörün içerisinde olma ile yeterli olmayacalktır. Çünkü gün yüzüne çıkmayı bekleyen birçok eser bulunmaktadır. Bunların hangilerinin orijinal olduğunun anlaşılması kadar hangilerinin ne kadara satılacağı ise mesleğin en büyük zorluklarından birisidir. Şuan bakıldığı zaman internet üzerinde antikacıların mezatlar düzenlediği ve satışları da bu kanal aracılığı ile yaptıkları görülmektedir. Ancak, eserin değeri biraz daha fazla ise bu durumda açık arttırma söz konusu olacak ve daha fazla katılımcı bir araya getirilecektir.

Antikacılar Ne Kadar Kazanır?

Antikacı nasıl olunur konusuna ek olarak, eğitim alanlarından da söz etmek sağlıklı olacaktır. Bu tarz bir meslek için arkeoloji ya da sanat tarihi gibi bölümlerin çok fazla tercih edildiği görülmektedir. Ne kadar kazanç elde edileceği ise, son derece belirsiz bir durumdur. Eğer elinizde bulundurduğunuz eserler çok eski dönemlere aitse ve alıcı bulma konusunda da kanalları iyi bir şekilde kullanıyorsanız, aylık 10 bin TL ile 200 bin TL arasında bir kazanç elde etme şansınız bulunmaktadır. ancak belirttiğimiz gibi ne kadarlık bir kazanç elde edileceği kişilerin ellerinde bulundurduğu eserler ve değerleri ile doğru orantılıdr.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir