Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur

Ameliyat olacak hastaların gerekli testlerinin yapılarak sonuçlarının değerlendirilmesi, ameliyat olacak kişinin ameliyat öncesi doz ayarlamasını titizlikle yaparak hastanın uyumasını ve acısız ameliyat geçirmesini ya da ameliyat olan kişiyi ameliyat sonrasında uyandırmak ile sorumlu olan kişiler anestezi uzmanlarıdır. Anestezi Uzmanı olmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Anestezi Uzmanı Eğitim Süreci ve Aşamaları

Anestezi uzmanı olmak isteyen bir kişi ilk adımda olması gerektiği gibi liseden mezun olarak ÖSYS ile yapılan sınavda sayısal ağırlıklı olan Tıp Fakültesi’ne girme hakkını elde etmelidir. Tıp Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olan ve anestezi alanında uzmanlaşmak isteyerek anestezi uzmanı olacak bir kişi ilk olarak Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan geçer not olan 50 puanı alarak TUS’a girmeye hak kazanmalıdır. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda da gereken notu alan kişiler 4 yıl sürecek bir eğitim olan anestezi asistanlığı olan eğitimi alarak teoride ve pratikte beceri kazanmak üzere eğitilirler. 4 yıllık eğitim sonunda tekrar bir sınava daha girerek başarılı olmaları durumunda anestezi uzmanı olarak görev yapabilirler. Anestezi uzmanları hastalar için çok kritik bir noktadır çünkü aslında anestezi uzmanlarının görevi oldukça zorludur ve fazlasıyla sorumluluk gerektirmektedir. Yanlış uygulamalar hastanın felçli ya da sakat kalması gibi durumlara yol açabilmektedir.

Anestezi Uzmanlarının Çalışma Alanları

Anestezi uzmanları Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde, araştırma ve eğitim hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde ya da polikliniklerde görev yapabilirler. Ameliyathaneler anestezi uzmanlarının çalışma alanlarıdır.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur

Anestezi Uzmanında Olması Gereken Özellikler

 • Fen bilimleri ile ilgili kendi alanları olan konulara ilgi duymalı,
 • El becerisi bulunmalı ve hızlı olmalı,
 • Kendini anlatma ve kavrama yönü güçlü olan kişiler olmalı,
 • Dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalı,
 • Yoğun tempoya hazırlıklı olmalı ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak dayanıklı olmalı,
 • İletişim yönü güçlü kişiler olmalıdır.

Anestezi Uzmanının Görevleri

 • Ameliyat olacak kişinin sağlık durumu ve tıbbi geçmişi hakkında bilgili olmalıdır.
 • Yapılan test sonuçlarını görüp değerlendirmelidir.
 • Hastanın fiziksel yapısı ve sağlık durumuna göre ameliyata girecek hastaya uygun ve gerekli dozda anestezi uygulamalıdır.
 • Uyguladığı anestezinin hastanın ameliyat süresince uyanmaması ve acı çekmemesi için doğru ayarlandığından emin olmalıdır.
 • Hastayı ameliyata hazırlamalı ve sorumlu doktora bilgi vermelidir.
 • Hatayı ameliyattan uyandıracak olan kişi yine anestezi uzmanıdır. Bu nedenle ameliyat sonrası hastanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Cerrahi uygulamanın gerektiği durumlarda hastaya gerekli anestezi yöntemlerini doğru ve uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Anestezi Uzmanı Maaşı

Anestezi uzmanları zor bir meslek yapmanın hakkını da alıyorlar. Devlette çalışan bir anestezi uzmanı 5000 TL ve 10000 TL aralığında maaş alırken, özel sektörde mesleklerini yapan anestezi uzmanları ise 40000 TL ve 50000 TL aralığında bir rakama kadar maaş alabilmektedir. Net rakamların ortaya çıkabilmesi ise tamamen anlaşmaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir