Meslekler, Tıp - Sağlıkçı

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de sağlık konusunda ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Her geçen gün yeni iyileştirmeler, yeni hastaneler veya yeni sağlık kuruluşları yapılırken beraberinde personel ihtiyaçları da doğmaktadır. Bu ihtiyaçların başında da ambulans şoförü gelmektedir. Bu yazımızda ambulans şoförü nasıl olunur şeklinde merak edenlere özel araştırmalarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ambulans şoförü olabilmek için bazı yetkinliklere ihtiyaç duyulur. Her şeyden öncesi profesyonel bir şekilde araç kullanımı gelmektedir. Son yıllarda gelişen sağlık sektörünün doğurduğu personel alımlarında öğrenciler genelde sağlık kategorisi üzerine çalışmak için araştırmalar yaparken ambulans şoförlüğü konusunu da atlamıyor. Buna göre ambulans şoförü maaşları2018 ambulans şoförü alımlarıgibi bazı haberlere, bazı iş ilanlarına da göz atarak fikir sahibi olma yolunda araştırmalar yapmaktadırlar.

Ambulans Şoförü Olabilmek İçin Eğitim

Öncelikli olarak sıradan bir aktif araç kullanıcısı olmanız sizin direkt olarak şoförlük makamında özellikle ambulans kategorisinde rahatça iş bulabilmeniz anlamına gelmiyor. Yani ‘’ şoförlüğüm var ‘’ demeniz bunun için yeterli değildir. İlgili sektörde ‘’ Acil Tıp Teknisyenliği ‘’ mezunu olmanız şartı ve devamında bazı testlere tabi tutularak bunlar acil yardım, psikolojik testler olabilirken aracın kullanımı içinde yeterli ehliyet belgesine sahip olunması en önemli aranılan şartlar arasındadır.

Ambulans Şoförleri Tam Olarak Ne İş Yaparlar?

Ambulans demek geniş bir aracın içinde acil müdahale edilebilecek gerekli ekip ve ekipmanlarla donatılmış araçtır. Trafikte geçiş üstünlüğü olan aynı zamanda acil bir süreç işlettiğinden dolayı sirenler ve çeşitli lambalarla belirgin olma özelliği taşırlar. Herhangi bir acil hastalık, kaza, ölüm gibi durumlarda veya hastayı bir yerden başka bir yere nakil etmek için kullanılır. Ambulans şoförleri de bu araçları kullanmaktadırlar. Ambulans şoförü nasıl olunur isimli başlığımızda aslında ilgili şoförün hasta nakil etmek için tercih ettiği meslek olarak bilinir.

Ambulans Şoförleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Aslında bu kıdeme ve bulunulan şehre göre değişiklik gösterebilir. Gece saatleri baz alındığında da alınacak olan para miktarı veya resmi tatil günlerine göre çalışma, Haftasonu çalışmaları da hesap edildiğinde aslında değişken bir maaş alındığı apaçık bellidir. Çünkü 7/24 acil hizmet olarak bilinen bu süreç ortalama 2018 ambulans şoförü maaşları 2000 – 3000 TL aralığında sabittir.

Gerekli Şartları Taşıyorsanız Nasıl Başvurabilirsiniz?

Ülkemizde malum iş potansiyeli ile çalışacak personel potansiyelini dengelememektedir. Sizler ‘’ Acil Tıp Teknisyeni ‘’ bölümünden mezun olabilirsiniz. Gerekli tüm şartları ve koşulları taşıyor olabilirsiniz. Ancak Ambulans şoförü alımı var mı veya alımlar ne zaman olacak gibi açıkları takip etmeniz gerekmektedir. Sizlere tavsiyemiz ise; Sağlık Bakanlığının iş ilanlarını sıklıkla takip etmeniz, etrafınızda bulunan özel hastanelerin İK departmanı ile iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Açık pozisyon bulmanız durumunda ilk çağrılacak kişilerden olmak istiyorsanız iyi bir iş alım takibi yapmanız güncel ilanlara göz atmanız gerekmektedir. Akıllara takılan soru ve sorunları bizlere ileterek yorum kısmından cevap bulabilirsiniz. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanız için yine yorum alanından birbirinize sorular sorabilirsiniz.

2
Öğrenmek istediğini sor...

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Aliyunus büyük Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yunus büyük
Ziyaretçi
yunus büyük

orta okul mezunuyum ambulans şöförü olmak istiyorum

Ali
Ziyaretçi
Ali

Olamazsın üniversite okuman gerek