Meslekler

Aktar Nasıl Olunur?

Her ne kadar yeni nesil gençlik için çok fazla bilinen bir meslek olmasa da, aktarlığın temeli çok eski yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Aktarcılık ile ilgili günümüzde modern eczacılığın atası şeklinde de yorumlar yapıldığı bilinmektedir. Aktar nasıl olunur sorusuna yanıt vermeden önce, kimlerin aktar olabileceğinden söz etmemiz daha doğru olacaktır. Aktarlar, baharat, hoş koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkiler hazırlayan, özel karışımlar elde eden ve bunların satışından da para kazanan kişilere denilmektedir. Çok eski dönemlerde henüz eczacılığın gelişmediği ülkelerde, birçok hastalığın şifasının aktarlardan elde edildiği de bilinmektedir. Buna ek olarak, günümüzde hastalıkların çözümü için alternatif tıp tekniklerinin kullanıldığı ve şifalı bitkilerden de çokça kez faydalanıldığının unutulmamasında fayda vardır.

Aktar Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Günümüz şartları düşünüldüğü zaman aktarların vasıflarının çok fazla değişmediği ve varlıklarını da sessiz sakin bir şekilde sürdürdükleri bilinmektedir. Ancak, aktarların hazır bitkileri alıp doğrudan sattıkları gibi bir algının oluşmamasında fayda vardır. Çünkü birçok aktar, birbirinden özel karışımın tarifini bilmekte ya da her geçen gün yeni bir karışım hazırlamaktadırlar. Bu da kendilerini bu alanda daha iyi bir hale getirmelerine yol açmaktadır. Yani onlarca aktarın bir arada bulunduğu bir yerde olsanız bile, başarınız kulaktan kulağa yayılacağından dolayı doğrudan sizi tercih edecek birçok kişi olacaktır. Aktar nasıl olunur sorusu için ise birkaç farklı yöntemden söz edebiliriz. Bunlar şu şekildedir.

  • Aktar olmanın en kolay yolu ve en geleneksel olanı, usta çırak ilişkisidir. Yani bir aktarın yanında çalışarak işi ortamında öğrenmektir. Bu genellikle ailesinde birisinin aktar olan kişilerde gözlenen bir durumdur. Reçeteler hazırlanarak bitkiler tanınarak ya da doğrudan toplanarak bu şekilde geleceğin aktarı olunabilecektir.
  • İkincisi ve günümüzde daha çok karşılaşılan ise, aktarlık için verilen özel eğitimlere katılmak ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde verilen bitkisel drog satış belgesinin alıunmasıdır. Bu belge, belirli eğitimler sonucunda kişilere verilecektir.

Eğer sizler de aktar olmak istiyorsanız ve ailenizde de bu mesleği öğrenebileceğiniz bir aktar bulunmuyorsa, birçok araştırma yaparak ve bakanlık tarafından verilen kursa katılarak doğrudan belgenizi alabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir