Meslekler

Ajan Nasıl Olunur

İnsanlar arasında özellikle genç eksimde bulunanlar ajanlık konusuna bir hayli ilgi göstermektedir. Öyle ki ajan nasıl olunur gibi araştırmalar Google’de oldukça fazla yer almaktadır. Özellikle izlenilen filmler ve okunulan kahramanlık hikâyeleri ile insanların bu tarz işlere ilgisi olmaktadır. Birçok insan böyle özel ve anlamlı bir işte çalışmak ister. Ancak bunun çok kolay olmadığı açıkça ortada olmaktadır. Peki, ajan nasıl olunur?

Ajan olmak için gerekli şartlar

Ülke içerisinde ajan olma imkânı MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) tarafından sunulmaktadır. Burada çalışan birçok farklı bilgi ve tecrübeye sahip insan bulunmaktadır. İstihbarat çalışanları, mühendisler, programcılar ve bilgisayar uzmanları ile oluşturulan sağlam kadroları görev almaktadır. MİT istihbarat teşkilatı eğer bir personele ihtiyaç duyar ise, bunu resmi sitesinden bildirmekte ve ona göre alım yapmaktadır. Ayrıca teşkilat içerisinde doktor, eğitimci, psikolog ve insan kaynakları gibi bölümlerde çalışan kişilerde yer almaktadır. Ayrıca bazı durumlarda ilan verilmeden kendilerine gönderilmiş olan başvurulara bakılarak ta ajan alımı yapılabilmektedir.

Ajan olmak için başvuru nereden yapılır?

Milli İstihbarat Teşkilatı içerisinde ajan olarak görev yapmak isteyen oldukça fazla kişi bulunmaktadır. Bu kişiler öncelikle MİT’in resmi sitesi üzerinden başvuru formunu kullanarak başvurusunu yapmalıdırlar. Burada başvurular personel ihtiyacı olmadığı sürece askıda bekletilmekte ve sıraya koyulmaktadır. İhtiyaç olduğu zamanlarda ise yer alan başvurular değerlendirmeye alınarak uygun görüldüğü takdirde ajan alımı yapılabilmektedir. MİT ajan başvurusu için dikkat edilmesi gerekeler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.
MİT sitesinde yer alan başvuru formu doldurulup posta yolu ile MİT adresine gönderilmelidir
MİT başvuruları sadece posta yolu ile kabul etmektedir. Bu nedenle online formlar yazıcıdan çıktı alınarak doldurulmalı ve adreslerine postalanmalıdır. Cevaplar ise formda yer alan mail adresine internet ortamından gönderilmektedir
Başvuru formunda istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, başvuru kabulü için son derece önemli olmaktadır
Yukarıda yazılan maddeler dikkate alınarak form doldurulmalıdır. Kişinin sahip olduğu iş tecrübesi, deneyimleri ve yabancı dil bilgisi değerlendirmeye alınmaktadır. Bu konularda ne kadar iyi olunur ise MİT ajanı olma şansı o kadar yüksek olabilmektedir. Yapılan başvuru sonucunda kişinin olumlu olarak değerlendirilmesi ile ajan olabilmek için sınava giriş hakkı kazanılmaktadır. Ancak sınav başarılı olarak tamamlandıktan sonra kişiye direk ajan olma şansı sunulmamaktadır. Kişi yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması durumunda üst mevkilerden bu konu ile ilgili olarak bilgi almakta ve sonrasında ajan olabilmek için eğitimlere başlayabilmektedir.

MİT ajanı olmak için çok çalışmak gerektiği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bu süre içerisinde MİT içerisinde bir personel olmak gereklidir. Yani ajan olmak isteyen kişilerin ilk olarak hedefi MİT personeli olmak olmalıdır. Ajan olmak filmlerdeki kadar kolay ve bilim kurgu içeriklerdeki gibi olmamaktadır.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir