Hastalıklar

Aids Nasıl Olunur?

Aids, temeli cinsel yolla bulaşan öldürücü bir hastalık türüdür. HIV ismi verilen mikrobun vücuda dahil olmasından sonra ortaya çıkan ve belli süre aralıklarında belirtilerini ortaya koyan bir hastalık olarak bilinmektedir. Günümüzde her yıl 1 milyondan fazla kişi Aids hastalığına yakalanmaktadır. Peki, “Aids nasıl olunur?” Aids’e sebep olan durumlar nelerdir?

Aids, üç farklı şekilde insan vücuduna bulaşan bir hastalık türü olarak bilinmektedir;

  1. HIV virüsü barındıran bir kişiyle normal yollardan, anal yollardan veya oral yollardan beraberlik kurmanız sebebiyle sizlere de aynı virüs bulaşabilmektedir. Bu sebeple mutlaka cinsel birleşmeler öncesinde korunmayı eksik etmemelisiniz.
  2. Hamile olan bir anne, HIV virüsünü taşıyorsa, bebeklerini doğumdan sonra emzirme süreçlerinde bu hastalıkları bulaştırmasına sebep olabilmektedir.
  3. Aids’li olan bir hasta, herhangi bir yeri kanadığında eğer diğer kişide de açık yara söz konusu ise bulaşma ihtimali oldukça yüksek olan bir hastalık türü olarak bilinmektedir.

Aids’ten kurtulma yöntemleri var mı?

Bu hastalıktan kurtulabilmek açısından tedaviye ayrılan maddi bütçe, hastanın ne kadar dirençli olduğu, doktorun konulara ilişkin bilgisi, hastanede kullanılacak ekipmanlar gibi birçok ayrıntı söz konusu olabilir. Cinsel yolla bulaşan ve en öldürücü hastalıklar listesinde birinci sırayı alan Aids, kimi zaman anında, kimi zaman ise 10 yıl sonra belirtilerini ortaya çıkartan bir rahatsızlık türü olarak biliniyor.

Öğrenmek istediğini sor...

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir