Şef Aşçı Nasıl Olunur?

Dört bir tarafı lezzet dolu yemekler ile çevrilmiş güzel ülkemizde aşçılığa ilgi de giderek artıyor. Çıraklıktan mutfağa girip bir profesyonel olarak çıkmak için gayret gösteren gençler artık bu mesleği yapabilmek için birçok okulda eğitim alabiliyorlar. Sizinle bu yazımızda şef aşçı nasıl olunur sorusuna cevap vereceğiz.

Özellikle yemekleri ile ön plan çıkan güzel ülkemiz yemek kültüründe ve mutfak çeşitliliğinde hiç tartışmasız dünyadaki önde gelen ülkelerden biri. Bu lezzetli yemeklerin çıktığı usta eller tabii ki bu lezzetlerin baş mimarı. Şimdi hep birlikte şef aşçının görevleri ve en çok merak edilen konu olan şef aşçı maaşları konusunu inceleyelim.

Şef Aşçının Görevleri ve Özellikleri

Aşçılıkta da tıpkı futboldaki gibi pek çok lig olduğunu söylemek mümkün. Amatör olarak da aşçılık yapılabilir, çok ünlü restoranlarda şampiyonlar liginde de ter dökmek mümkün. İyi bir şef kendini daima yenilemeli ve öğrenmeye açık olmak zorundadır. Yoksa mesleğini bir noktadan ileriye taşıyamaz. Ayrıca çok çalışmak da bu işin en önemli parçası. Herkes tatili için otellerde rezervasyon yaparken siz o otellerde çalışmak ve iyi bir aşçı olmak, kendinizi ispatlamak zorundasınız.

Aşçılık meslek itibariyle çok stresli bir iş. Hele ki lüks bir restoranda aşçılık yapıyor iseniz müşterilerin karşısında işinizin zorluklarını unutup daima güler yüzlü ve sempatik olmak zorundasınız. Ayrıca çok fazla disiplinli olmayı gerektiriyor. Aşçıların hazırladığı her tabakta çok büyük emekler var. O yüzden aşçılık mesleğinde hatalara yer yoktur. Hatasız çalışmayı öğrenmek zorundasınız.

Profesyonel Şeflerin Çoğu Neden Erkek?

Şef aşçı nasıl olunur sorusunun cevabı tabi ki erkek olmak değil. Aslında bu konu erkek – kadın mevzusundan öte her gün mutfakta 15-16 saat çalışmayı ve saatlerce aç kalmaya dayanmakla alakalı bir durum. Ve tabii erkekler de bu konuda daha dayanıklı. Bundan dolayı profesyonel mutfaklarda daha çok erkek aşçıları görürsünüz.

Şef Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Kariyerini mutfakta devam ettirmek isteyen gençlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan şef aşçı maaşları ülkeden ülkeye veya çalışılan yerde yere değişiyor. Özellikle imkanı olanlar için yurt dışında aşçılık yapmak çok daha fazla kazançlı bir meslek. Özellikle Dubai, Katar gibi bazı ülkelerde 7.000 – 8.000 Euro gibi maaşlar söz konusu. Ülkemizde ise otel veya lüks restoranlarda şef aşçılar 10 – 15 bin lira kazanabiliyor.

Veteriner Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Ülkemizin ekonomisi büyük bir oranda hayvancılığa bağlı. Haliyle böyle bir ülkede gençlerin geleceğe yönelik meslek tercihleri arasında veteriner sağlık teknikerliği de bulunmaktadır. Veteriner hekimliğin yanında lise yıllarından itibaren bu işi bir meslek olarak öğrenen alt dallar da bulunuyor. Şimdi detaylarıyla veteriner sağlık teknikeri nasıl olunur hep birlikte inceleyelim.

Veteriner Sağlık Teknikerinin Görevi

Veteriner sağlık teknikerinin görevleri arasında şu maddeleri saymak mümkündür:

 • Çeşitli muayenelerde ve operasyonlarda veteriner hekimine yardımcı olurlar.
 • Suni tohumlama çalışması yapabilirler.
 • Hayvan hastalıklarına karşı etkin bir şekilde mücadele edebilirler.
 • Hayvanlarda kimliklendirme işlemini yapabilirler.
 • Aşı yaparlar.
 • Koruyucu muayene yapabilirler.
 • Hayvanlara kulak küpesi takabilirler.

Veteriner sağlık teknikerinin özellikleri ise şunlar olmalıdır:

 • En başta hayvanlara karşı merhametli davranmak.
 • Temizliğe yüksek önem göstermek.
 • Disiplinli olarak, bir muayene, operasyon veya doğum esnasında soğukkanlı olmak.
 • Kırsal ve köy hayatına, farklı türde iklim ve doğa koşullarına karşı dayanıklı olmak.

Veteriner Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

 1. Öncelikle ortaokul mezunu olanların girebileceği Anadolu tarım meslek liselerinde veteriner sağlık bölümünden mezun olunması gerekiyor. Bu liselerde suni tohumlamadan, hayvan anatomisine ve doğuma kadar birçok farklı alanda dersler verilmektedir.
 2. İkinci olarak Türkiye’de çok az bulunan veteriner sağlık meslek lisesi mezunu olanlar veteriner sağlık teknikeri olabilirler.
 3. Üçüncü olarak da her ilde bulunan üniversitelerin iki yıllık meslek yüksek okullarında hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, veteriner sağlık teknikerliği ön lisans bölümü, laborant ve veteriner sağlık ön lisans programından mezun olmak gerekiyor.

Anadolu tarım meslek lisesi mezunları iki yıllık ön lisans programlarına sınavsız girebilmektedirler.

Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Göreve yeni başlayan bir veteriner sağlık teknikeri maaşı 3.500 TL’den başlıyor. 5-10 yıl tecrübe sahibi olanlar ise 4.000 TL’ye yakın maaş alabilmektedir.

Sizlerle bu yazımızda veteriner sağlık teknikeri nasıl olunur, şartları nelerdir, maaşları ne kadardır bunu konuştuk. Ülkemizin ekonomisinde yeri büyük olan hayvancılık için profesyonel eğitim alarak bu mesleği icra etmek isteyen gençlerin akıllarındaki sorulara kısa yoldan cevaplar vermeye çalıştık.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Merhabalar, bu yazımızda sizler için yazılım mühendisi nasıl olunur sorusuna cevap vereceğiz ve bir yazılım mühendisinin görevleri ve çalışma şartlarıyla birlikte maaşlarından da bahsedeceğiz.

Bilim ve teknoloji ilerledikçe günlük hayatımızın daha da çok bir parçası haline gelen bilgisayarlar ve yazılım bu noktada yazılım mühendisliğinin de önemini daha da artırmıştır.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Eğer kariyerinize yazılım mühendisi olarak devam etmek istiyorsanız öncelikle üniversitelerin 4 yıllık yazılım mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olmalısınız. Sadece yazılım mühendisliği bölümü mezunu olanlar değil;

 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği,
 • Elektrik Mühendisliği,
 • Elektronik Mühendisliği,
 • Endüstri Mühendisliği bölümü mezunları da kariyerlerine yazılım mühendisi olarak devam edebilirler.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Yazılım mühendisliği yazılımlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Yazılım mühendisi olan kişiler ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım gereksinimlerini karşılayan ve üst düzey kodlama ve programlama bilgisine sahip olan kişilerdir.

 • Ardından birkaç programlama dilini çok iyi derecede bilmeniz gerekmektedir. Bu dilleri ne kadar iyi bilirseniz rakiplerinize o kadar fark atar ve daha büyük başarılar elde edersiniz.
 • En popüler programlama dilleri arasında Phyton, Java, Javascript, C++, C# ve Ruby gelmektedir. Bu dillerin problemlerinde etkin ve hızlı çözümler sunmak yazılım mühendislerinin görevlerindendir.
 • Bir yazılım mühendisinin görevi gereği matematik ile arasının çok iyi olması gerekir. Çünkü yazılım ve algoritma bilgisi belirli bir düzey matematik bilmeyi gerektirir. Matematikte güçlü bir alt yapısı olan yazılım mühendisleri alanlarında tercih sebebi olurlar.

Algoritma ve veri yapısı konularında da belirli bir düzeyde yetkinlik göstermeleri ve problem çözme becerisinin yüksek olması yazılım mühendisleri için onları farklı kılacak özelliklerdir.

Yazılım Mühendisi Maaşı Ne Kadardır?

Yazılım mühendisi nasıl olunur sorusunun ardından şimdi de yazılım mühendisi maaşı konusuna bakalım. Yazılım mühendislerinden herkesin bilmediği programlama dillerinde yazılımlar üretmesi beklenir ve tabii bu yazılım mühendisleri de buna göre hak ettikleri maaşları alabilirler.

Kısacası sektörde aktif bir görev üstlenen yazılım mühendisleri 3.000 TL ile işe başlarken yılların verdiği tecrübeye sahip olan mühendisler aylık 20.000 TL gibi rakamları dahi kazanabiliyorlar.

 

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Çağımızın gözde mesleklerinden biri olan bilgisayar mühendisliği hakkında sizler için detaylı bir rehber hazırladık. Bu yazımızda bilgisayar mühendisi nasıl olunur sorusuna cevap bulacak ve bilgisayar mühendisliği ile ilgili iş olanakları ve maaş gibi birçok konuda aklınızdaki sorulardan kurtulmuş olacaksınız.

Bilgisayar mühendisi olmak isteyen birçok kişi bu mesleğe adım atmak için yapılması gerekenleri araştırıyor. Bilgisayar mühendisi olmak için öncelikle 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin bilgisayar mühendisliği lisans programından mezun olmanız gerekiyor. Ayrıca 2 yıllık ön lisans bilgisayar programcılığı bölümü mezunları dikey geçiş sınavına (DGS) girerek 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümüne geçiş yapabiliyorlar.

Bilgisayar Mühendisi Görevleri Nelerdir?

Bilgisayar mühendisi temel olarak analog sensörler, devre kartları, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanımlarının ve ekipmanların araştırılması konusunda uzman olmalıdırlar. Ayrıca bu ekipmanların tasarlanması, geliştirme aşamasında ve test edilmesinden sorumlu olan kişidir. Temel olarak bilgisayar mühendisleri programlama, yazılım ve algoritma ile ilgilenirler.

Bilgisayar mühendisi nasıl olunur merak edenlerin bilgisayar mühendislerinin belli başlı özellikleri taşıması gerektiğini unutmaması gerekiyor. Zira göründüğü kadar kolay bir meslek değil. Bilgisayar mühendisleri Android uygulama geliştirme, C#, Java, Javascript ve LAN (Local Area Network) alanlarında tam yeterliliğe sahip olmalı ve bu dilleri çok iyi bilmelidirler.

Kamu ve özel sektörde sürekli olarak ihtiyaç bulunan bu meslekte isteyen kişiler kendilerini sürekli geliştirerek özel sektörde çalışmakta, isteyen kişiler de yoğun bir sınav sürecinden geçerek (KPSS) devlet kadrolarına atanmaya hak kazanabilirler. Diğer bölümlere kıyasla bilgisayar mühendisleri çok daha hızlı iş bulabilmektedirler.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Bilgisayar mühendisi nasıl olunur sorusunu cevapladıktan sonra en çok merak konusu olan bilgisayar mühendisi maaşlarını da belirterek bilgisayar mühendisi olmak isteyenleri aydınlatalım.

Yeni mezun bir bilgisayar mühendisi çalıştığı yere göre değişse de en düşük 2.000 – 2.500 TL arası bir maaşla işe başlamakta ve bu maaş git giderek artmaktadır. Alanında kendini ispatlamış bir mühendis en fazla 7.000 liralara kadar maaş alabilmektedir. Birkaç yıl tecrübeye sahip ortalama bir bilgisayar mühendisi ise 3670 lira maaş almaktadır.

Animatör Nasıl Olunur?

Animatör veya animasyoncu diyebileceğimiz kişiler özellikle yaz aylarında otel ve kamp alanlarında tatillerini yapan kişileri eğlendirmek için hizmet veren kişilere deniliyor. Bu yazımızın konusu da animatör nasıl olunur, animatör çalışma şartları ve maaşları üzerine olacak.

Animatörler bu eğlence işini asla amatörce yapmazlar. Profesyonel anlamda bir kurgu ile seyirciyi eğlendirmeye çalışırlar. Her tatil beldesinde veya kamp bölgesinde animatör bulunmayabilir. Genel olarak yıldızları fazla olan oteller veya lüks plajların olduğu yerlerde animatörlere rastlamak mümkün.

Animatör Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Meraklıları için animatörlerin görevlerini u şekilde sıralamak mümkün:

 • Öncelikle tatile gelen kişilerin yaş ve cinsiyet alanlarında sınıflandırırlar. Çünkü bir genç ile orta yaşlı birinin eğlence anlayışı farklı olabilmektedir.
 • Çeşitli yarışmalar düzenlerler. Örnek vermek gerekirse havuza atılan kaşıkları toplamak. Birbirini hiç tanımayan ama aynı yerde tatil yapan insanları kaynaştırmak ve eğlenceli bir amaç doğrultusunda bunu yapmak animatörün görevidir.
 • Animatörler arasında bir iş bölümü vardır. Kimi animatörler eğlence ve yarışma aktivitelerini düzenlerken kimileri de otelde bulunan müşteriler ile ilgilenirler. Örneğin çocuklara özel animatörler palyaço kıyafetiyle onlar eğlendirip zamanın zevkli geçmesini sağlarlar. Masal ve komik fıkralar anlatarak çocukları güldürmek onların en önemli görevidir.
 • Animatörler genelde akşamları grup halinde çalışmakta ve gündüzleri otel içinde küçük grupları eğlendirirken akşamları düzenlenen büyük organizasyonların vazgeçilmezi konumundadırlar.
 • Bir diğer animatör görevi de dans eğlencesidir. Toplu olarak bir dans gösterisi sunabilirler.

Sanırım animatör olmak isteyenler için akıllardaki soru işaretlerini giderecek kadar ipucu verdik.  Animatör nasıl olunur, animatör ne iş yapar, animatörün görevleri nelerdir gibi sorulara cevap bulduğunuzu umuyoruz.

Animatörler Ne Kadar Maaş Alır?

Şimdi gelelim bir diğer önemli mevzuya. Animatör ne kadar maaş alır? Bu işi profesyonel anlamda yapmak isteyenler için maaş konusu da bir hayli önemli. Mesleğe yeni başlayan ve herhangi bir tecrübesi olmayan biri düşük bir ücret olan 1.500 – 2.000 TL arası maaş alsa da deneyim ve profesyonelliğe göre 6.000 TL’ye kadar da çıkabiliyor.

 

Aktüer Nasıl Olunur?

Aktüer emeklilik ya da sigorta mevzuatı gibi konularda istatistik, maliye ve matematik hesapları yapan kişilere denir. Kısaca aktüer işletmelerin genel çalışma prensipleri çerçevesinde araç – gereç ve ekipmanları etkin ve doğru bir şekilde kullanmak yoluyla firmaların iş sağlığı ve güvenliği, işçi sağlığı ve çevre koruma işlemlerine yardımcı olurlar.

Aktüer Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Birçoğumuz adını sık sık duyduğumuz bu meslekten habersiziz ve aktüer ne iş yapar pek bilmeyiz. Şimdi sizinle birlikte meslek tanımını öğrendiğimiz aktüerin ne iş yaptığını ve görev alanlarını inceleyelim. Aktüerler genellikler aşağıdaki iş ve işlemleri yapmakla sorumlu olan kişilerdir.

 • Aktüer emeklilik, hastalık, kazalar veya emeklilik gibi durumlar karşısında şirketlere risk analizlerini istatistiksel ve matematiksel konularda hesaplayarak sunar.
 • Meydana gelmiş kazaları değerlendirip ihtimalleri göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapar.
 • Çalışanların yaşlarını, mesleklerini, cinsiyet, yaralanma ve diğer durumları göz önünde bulundurarak tazminat hesaplamaları yapar.
 • Sigortalı çalışanın ölümü durumunda yapılacak ödemelerde sigortalıya ne kadar tazminat ve prim ödeneceğini hesaplar ve tespit eder.
 • İstatistiki verileri kullanarak ölüm tablolarını düzenler.
 • Poliçe gelirlerine göre öz kaynak hesaplamaları yapar ve buna benzer işlemleri yerine getirir.

Aktüer Nasıl Olunur?

Şimdi gelelim çoğu kişinin merak ettiği aktüer nasıl olunur konusuna. Aktüer olmak için üniversitelerin Aktüerya bölümlerinde mezun olmak gerekiyor. Aktüerya sayısal bölümle öğrenci alan bir lisans bölümüdür. Dört yıllık eğitim boyunca matematik, istatistik, bilgisayar, ekonomi, risk analizi, emeklilik matematiği, finans matematiği gibi dersler okutulmaktadır. Lisans eğitimi almadan da aktüer olmak istiyorsanız, Bahçeşehir ve ODTÜ’de bulunan sertifika programlarına katılarak ta aktüer mesleğini yapmanız mümkün.

Aktüer Ne Kadar Maaş Alır? Aktüer Maaşları Ne Kadar?

Aktüer olarak çalışan kişiler başlangıçta 2800 TL gibi bir rakamla iş bulabilmektedir ve bu maaş her yıl yaklaşık 500 TL zamlanmaktadır. Yani 10 yılın sonunda bir aktüer 7800 TL maaş alabilir.

Bu yazımızda sizlerle aktüer nasıl olunur, aktüer maaşı ne kadar konularına ayrıntılı olarak değindik. Eğer matematik ile uğraşmayı seviyorsanız aktüerlik mesleğini düşünebilirsiniz.

Garson Nasıl Olunur?

Hayatın zor şartları birçoğumuzu zaman zaman zor ve ağır işler yapmaya itebilir. Kimisi öğrenciyken ailesine yük olmamak için, kimisi işsiz kaldığı dönemi boş geçirmemek için kimisi de farklı sebeplerden garsonluk yapmak isteyebilir. Sizin için bu yazımızda garson nasıl olunur sorusuna cevap arayacağız.

Genelde birçok kişi için garsonluk geçici süreliğine yapılacak bir iş olarak görülür. Neredeyse hiç kimse garsonluğu ömür boyu yapmak istemez. O yüzden çoğunlukla gençlerin tercihidir garsonluk yapmak.

Garsonların genel yaş ortalaması 18-40 arasıdır. Çünkü garsonluk sürekli ayakta kalmayı ve yüksek enerji sahibi olmayı gerektirir. Sürekli getir – götür işleri, müşteri siparişlerini mutfak bölümüne iletip istenilen yiyecek ve içeceklerin servis edilmesi ve ardından gün sonunda masaların toplanması ve düzenlenmesi garsonların görevlerindendir.

Garsonlarda Aranan Özellikler Nelerdir?

İş yerleri işe alacakları garsonlarda güler yüz, güzel bir Türkçe ve nezaket kurallarına uygun davranışlar sergilemelerini beklemektedir. Çünkü garsonlar mekanların müşterilerine görünen yüzüdür. Mekanı garsonlar temsil etmektedir. Bundan dolayı garsonlar gelen müşterilere “Hoş geldiniz”, kalkan müşterilere ise “Afiyet olsun”, “İyi akşamlar, İyi günler” demeyi asla ve asla ihmal etmemelidir.

Garsonlar Haftada Ne Kadar Çalışır?

Garsonluğu part time veya tam zamanlı olarak yapan kişiler vardır. Part time garsonluk yapan kişiler genellikle günlük 4-6 saat arası çalışırlar. Tam zamanlı çalışanlar ise 8-10 saat arası çalışabilmektedir. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Zira bazı yerler garsonları 12-14 saate kadar dahi çalıştırabilmektedir.

Garsonların Karşılaşabileceği Zorluklar

 • Sürekli ayakta kalmak zorunda olmak.
 • Yüksek enerji sahibi olmak ve bunu korumak.
 • Sürekli farklı insanlarla muhatap olmak
 • Uzun çalışma saatlerine karşın düşük ücretler almak.

Garson Maaşı Ne Kadardır?

Yorucu bir tempo ile çalışan garsonlar ne yazık ki hak ettikleri maaşı alamıyorlar. Ancak çoğu yerde garson maaşı asgari ücretten verilmektedir. Bu da 2000 TL gibi bir rakam demektir. Ancak birçok garson bu ücreti dahi alamayabiliyor. Ancak lüks mekanlarda bahşiş almak gibi bir avantaja da sahip olabilirsiniz.

Garsonluğun tüm detaylarını sizinle paylaştık. Garson nasıl olunur, garson maaşları ve garsonların çalışma şartları hakkında bilgilendirici bir yazı ile sizlere veda ederken garsonluk mesleğini düşünenler için bol bahşişli günler dileriz.

Komi Nasıl Olunur?

Komi restoranlarda veya otellerde görevli servis öncesi ve sonrası servis elemanlarına yardımcı olan kişilere verilen isimdir. Yani komiler garsonlarla birlikte çalışırlar ve garsonlara servis açma konusunda yardımcı olurlar. Yani garsonun sağ kolu da diyebiliriz komiler için. Hizmet sektörünün ilk aşamasında yer alan komiler bu görevlerinde sadece garsonlara değil aşçılara da yardımcı olabilmektedirler.

Kominin Görevleri Nelerdir?

Bir restoranın temel işleyişini komiler oluşturmaktadır. Çünkü aşçıların ve garsonların işlerini yapabilmeleri için ellerinin altında sürekli yardımcı olacak komilere ihtiyaçları vardır. Bir sıralama yaparsak eğer, komiler üstlerinde yer alan garsonların ve şef garsonlarının kuralları ve istekleri doğrultusunda hareket etmelidir. Komilerin başlıca görevleri şunlardır:

 • Müşteri gelmeden masayı hazır hale getirmek.
 • Restoran açılmadan evvel etrafın temizliğini sağlamak
 • Kirlenen masa örtülerini çamaşırhaneye götürmek.
 • Masa üzerinde bulunması gereken baharatları, servis tabaklarını, çatal, kaşık, bıçağı ve bardakları hazır bulundurmak.
 • Ana yemek öncesi getirilen su, salata gibi ihtiyaçları servis etmek.
 • Yemekleri mutfaktan masaya kadar taşımak.
 • Serviste garsona yardımcı olmak.
 • Yemekten sonra masayı toplamak ve bulaşıkları mutfağa götürmek.
 • Özel günlerdeki etkinliklerde ortamın süslemesini yapmak.
 • Müşterilere karı sürekli güler yüzlü olmak.

Temizlik ve Dış Görünüm Çok Önemli

Komi nasıl olunur derseniz buna verilecek ilk cevap belki de temizlikle alakalı olmalı. Komiler öğrenmeye istekli ve çalışkan kişiler olmalıdır. İşverenler böyle kişileri komi olarak çalıştırırlar. Ayrıca komilerin dış görüntüsüne de önem göstermesi ve özellikle kişisel bakımlarına da özen göstermesi gerekmektedir. Bu müşteriler açısından son derece önemlidir. Zira hiçbir müşteri tırnak ve saç başta olmak üzere vücut temizliğine dikkat etmeyen bir kominin servis açmasını istemez ve böyle komilerin olduğu restoranlara da gitmek istemez. Zaten iş yeri sahipleri bu husus ta oldukça hassastırlar.

Komi Maaşları Ne Kadar?

Tam zamanlı çalışan komiler ortalama işe ilk başladıklarında asgari ücrete tabi tutulurlar. Komi maaşları çok fazla yükselmemekte ve hemen hemen her yerde benzerlik göstermektedir.

Muhtar Nasıl Olunur?

Muhtar, mahallelerde hiçbir siyasi partiye bağlı olmadan seçimlere giren ve kazanan kişiye denir. Her mahalli idareler seçimleri öncesi birçok kişi muhtar olmak istiyor ancak muhtar olmak için ne gibi şartların sağlanması gerektiğini çoğu kişi bilmiyor. Biz de sizler için muhtar olmak için yapılması gerekenleri ve başvuru esnasında istenilenleri detaylı bir şekilde anlattık.

Muhtar Adayı Olma Şartları Nelerdir?

Köy veya mahallelerde muhtarlık seçimleri için herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Seçim zamanı sandığın yanına muhtar pusulaları da bırakılır ve seçmenler oy kullanırken oy zarfının içine oy vermek istedikleri muhtarın pusulasını da eklerler. En çok oyu alan kişi muhtar olur ve göreve başlar.

Partilerin muhtar ve aza adayı göstermeye hakları ve yetkileri yoktur. Muhtarlar doğrudan doğruya o mahalle veya köyde ikamet eden vatandaşlar tarafından direkt olarak seçilirler ve görevlerine başlarlar. Ancak muhtar adayı olmak için kanunda belirtilen bazı şartlar vardır. Bu şartları öğrendiğiniz zaman muhtar nasıl olunur sorusuna cevap almış olacaksınız. İşte muhtarlık için gereken şartlar:

 • Türk olmak,
 • Seçimden önce en az 6 ay boyunca o mahallede ikamet ediyor olmak,
 • 25 yaşını tamamlamış olmak,
 • Yüz kızartıcı suçlardan herhangi biriyle ya da ağır hapis cezası ile hükümlü olmamak ve kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak. (Yüz kızartıcı suçlar: Sahtecilik, dolandırıcılık, kaçakçılık, sahte kağıtları bilerek kullanmak, hırsızlık, inancı kötüye kullanmak.)
 • Ve Türkçe okur – yazar olmak muhtar olabilmek için kanunda açıkça belirtilen şartlardır.

Muhtarlık Oy Pusulaları Nasıl Hazırlanır?

Muhtarlık için gerekli şartları sağlayan ve adaylığını koymak isteyenler için şimdi de gelelim muhtarlık oy pusulalarının nasıl olması gerektiğine.

 • Muhtarlık oy pusulaları A4 kağıdının dörtte biri büyüklüğünde olmalıdır.
 • Pusulanın üst kısmına hangi mahalle ve köyden aday olunduğu yazılmalıdır.

Muhtar Maaşları Ne Kadardır?

Muhtarlık için bir diğer önemli konu da tabii ki maaş konusu. Muhtar ne kadar maaş alır, muhtar maaşı ne kadardır diye merak ediyorsanız hemen belirtelim; muhtarlar 2007 TL maaş almaktadırlar.

Rehber Nasıl Olunur?

Merhaba, sizler için bugün turistik mekanlarda ve ören yerlerinde sıklıkla gördüğümüz Turist rehberi nasıl olunur sorusuna cevap arayacağız. Ayrıca tur rehberi maaşlarını da sizlerle inceleyeceğiz. Yazımızın sonunda rehber nasıl olunur sorusuna cevap bulmuş ve turist rehberliği ile ilgili aklınıza takılanları öğrenmiş olacaksınız.

Kimler Turist Rehberi Olabilir?

Son yıllarda aslında kanunlar değişti ve bu kanun kapsamında sadece üniversitelerin Turist Rehberliği Bölümü mezunu olanlar rehberlik yapabilirler. Aslında bu bir istenmeyen bir durumu da ortaya çıkardı. Çünkü üniversiteler bu bölümlere çok düşük puanla öğrenci almaktadır. Bunu sonucunda da çok iyi tur rehberleri yetişmemektedir. Tabii ki bakanlık bu konuda ihtiyacı karşılamak için çeşitli kurs ve seminerlerle rehberler yetiştirmektedir.

Adım Adım Turist Rehberi Olma Süreci

İki tür rehberlik vardır. Birincisi bölgesel rehberlik, diğeri de yurt genelinde yapılan rehberlik. Açılan kurslar daha çok yurt genelinde yapılacak olan rehberliği kapsamaktadır.

Tur rehberi olabilmek için açılan kurslara herkes katılamıyor. Bu kurslara katılmak için aşağıdaki şartları taşımalısınız.

 • 18 yaşını tamamlamış olmak.
 • Mülakatta başarılı olmak
 • Genel kültürünüzü ölçen yazılı sınavlarda başarılı olmak.

Bu sınavların sonunda kursa katılmaya hak kazanıyorsunuz ve yaklaşık 6 ay süren kursu başarıyla tamamladıktan sonra bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Ardından bütün ülkeyi kapsayan bir geziye katılacaksınız ve ardından tekrar son bir sınavdan daha başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. Ancak bu süreçlerin sonunda tur rehberi olabilirsiniz ve kokartınızı alabilirsiniz.

Kokartınızı aldığınızda da iş bitmiyor. Her yıl üç adet seminer yapmanız gerekiyor. Bunun sonunda ancak yıllık vizenizi alabiliyorsunuz ve her yıl yıllık vizenizi yeniletip o şekilde devam edebiliyorsunuz.

Turist Rehberi Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektör acentelerinde veya küçük tur şirketlerinde çalışan rehberler ilk işe başladıklarında 2500 TL gibi bir rakamla başlarken bazı tur şirketlerinde iyi rehberler 4000 TL’ye varan rakamlar kazanabilmektedir. Eğer yurt dışında görev yapacaksanız 5000 TL’nin üzerini çok rahat görebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için rehber nasıl olunur, rehber maaşları ve rehber olmak için yapılması gerekenleri detaylıca anlattık.

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Sizlerle bugün sağlık çalışanı adayları tarafından merak konusu olan sağlık teknikeri nasıl olunur? Sorusunun cevabını vereceğiz. Sağlık teknikeri olmak için yapılması gerekenler ve daha birçoğu detaylarıyla yazımızın devamında.

Sağlık teknikerleri devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, acil servislerde ya da bakanlığın idari bölümlerinde çalışabilen sağlık bilgisine sahip ve evrak işlerinden de anlayan kişilerdir. Ülkemizin her yerinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda çalışabilme imkanına sahiplerdir sağlık teknikerleri.

Kimler Sağlık Teknikeri Olabilir?

Sağlık teknikeri olabilmek için bazı eğitim seviyelerini tamamlamak gerekmektedir. Bunların başında öncelikler ön lisans programları dediğimiz iki yıllık bölümler gelmektedir. Sağlık teknikeri olmak için okumanız gereken bölümlere birlikte göz atalım.

 • Acil bakım teknikerliği, ambulans ve acil bakım teknikerliği, acil yardım teknikerliği, paramedik, acil yardım, ilk ve acil yardım, ambulans ve acil bakım ön lisans programları,
 • Anestezi teknikerliği ve anestezi ön lisans programı,
 • Eczane hizmetleri ve eczane teknikerliği ön lisans programları,
 • Diş protez teknikerliği, diş teknik sekreterliği, diş protez teknolojisi, ağız ve diş sağlığı gibi ön lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi çok geniş bir alanda çalışma fırsatı bulabilen sağlık teknikerleri mezun oldukları ve çalıştıkları bölüme göre işlerinde yükselebilmekte ve uzmanlaşabilmektedirler.

Üniversite biter bitmez özel sektörde iş bulabilecekleri gibi, KPSS’ye girerek devlet kadrolarına atanmaya da hak kazanabilirler. Sağlık Bakanlığı bünyesinde sağlık teknikeri olarak çalışmak için KPSS’den 80 üstü bir puan almak gerekiyor. Hatta çoğu zaman 90 puanların üstünde bile almak gerekebiliyor.

Sağlık Teknikeri Maaşı Ne Kadardır?

Sağlık teknikeri maaşı sağlık ön lisans bölümü okumak isteyen veya okuyanların merak ettiği bir konu. Hemen söyleyelim, sağlık teknikerleri 2800 – 3000 TL arasında değişkenlik gösteren tutarlarda maaş alabiliyorlar. Tabii ki bu miktar devlet kadrolarına atanmaya hak kazanmış olanlar için geçerli. Henüz atanmamış olanlar ise özel sektörde daha düşük ücretlere yani 2000 ile 2700 arası maaşlara çalışabilmektedir.

Sağlık teknikeri nasıl olunur konulu yazımızı tamamlarken tüm sağlık çalışanları ve sağlık çalışanı adayları için emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir çalışma ortamı diliyoruz.

TSE Uzmanı Nasıl Olunur?

Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Türk Standartları Enstitüsü 1960 yılında kurulmuştur. TSE Kurumunun amacı her türlü standartların hazırlanması ve belirlenmesidir. Türk Standartları Enstitüsünde Uzman olmak için öncelikle kurumun personel alımı hakkındaki duyurularını web sitesi üzerinden takip etmek gerekiyor. Bu personel alımlarında Uzman alımı gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü TSE Uzmanları kuruma evvela TSE Uzman Yardımcılığı sınavı ile alınırlar ve süreç ilerledikçe uzmanlığa doğru ilerlerler.

TSE Uzmanı Görevleri Nelerdir?

 • Türk Standartları Enstitüsü’nün çalışmalarının daha etkin ve düzenli bir şekilde yürütülmesi için inceleme ve araştırmalarda bulunmak.
 • Kurum ve kuruluşlar nezdinde yurt içinde veya yurt dışında yapılacak toplantı ve çalışmalara katılım sağlamak.
 • Yaptığı çalışma ve incelemeler neticesinde bağlı olduğu birime gerekli önerilerde bulunmak ve bu doğrultuda gerekli görülen düzeltmelerin yapılmasını takip etmek.

Yukarıda anlattığımız görevler TSE Uzmanlarının başlıca görevleridir. TSE Uzmanı nasıl olunur, merak edenler için belirttiğimiz gibi girilmesi gereken bir TSE Uzman Yardımcılığı sınavı bulunmaktadır. Adaylar bu sınava girebilmek için belli başlı şartları taşımak zorunda. Bu şartlar kısaca şöyle:

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesindeki şartları taşımak.
 • Sınavın yapılacağı yıl 35 yaşını tamamlamamış olmak.
 • İnşaat Mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, gıda mühendisliği, kimya mühendisliği, elektrik – elektronik mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, ziraat mühendisliği, kimya, fizik, işletme, iktisat, maliye, ekonometri, kamu yönetimi, metalürji mühendisliği veya hukuk fakültesinden mezun olmak.
 • Türkiye’nin her yerinde görev yapabilecek durumda olmak ve sağlık açısından engeli bulunmamak.
 • İktisat, kamu yönetimi, maliye, işletme ve ekonometri mezunları içi KPSS 65 puan türünden, Hukuk fakültesi mezunları için KPSS 103 puan türünden ve geri kalan bölümler için ise KPSS 7 puan türünden en az 70 puan almış olmak.

Bu şartları taşıyan adaylar TSE Uzman Yardımcılığı sınavına başvurabilir ve kurumun takdirine göre yazılı, sözlü veya hem yazılı hem sözlü sınavla işe alınabilir. Ancak TSE genellikle sözlü sınavla personel almaktadır.

TSE Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

TSE gibi bir kurumda çalışmak isteyenler TSE Uzman maaşları ne kadar olduğunu ve TSE Uzman Yardımcısı maaşları ne kadar olduğunu merak ediyorlar.

Diğer bakanlıklara bağlı uzman ve uzman yardımcılığı pozisyonları gibi TSE Uzman ve Uzman Yardımcıları da 5460,58 TL maaş almaktadır. Bu da TSE Uzman Yardımcılığı mesleğini cazip kılan etkenlerin başında gelmektedir.

Meslekler hakkında bugün sizlerle TSE Uzmanı nasıl olunur konusunu ve gerekli şartları detaylıca inceledik.

Banker Nasıl Olunur?

Bankerlik, Osmanlı Devletinin dünyaya hükmettiği dönemlerde ortaya çıkmıştır. Para tartılması, alım-satım, kredi, hisse senedi ve tahvil gibi görevleri bulunan bankerlikte, bu iş üzerinden para kazanılmaktaydı. Geçmiş yıllardan günümüze dek ulaşan bu meslek, yapılması zor olan işlerin başında gelmektedir. Çünkü bu iş büyük sorumluluk gerektiren, yüksek hassasiyet isteyen işler arasındadır.

Günümüz kelimelerinden olan bankacılık, geçmiş dönemlerde bankerlik sıfatı taşımaktaydı. Halen günümüzde birçok bankacıya veya para işiyle uğraşan kişilere banker sıfatı konulmakta. Günümüz yıllarında bankerlik kelimesi, yerini tefeciliğe bırakmış gibi de görünüyor.

Banker Nasıl Olunur?

Birçok insan Banker nasıl olunur? Sorusunun cevaplarını araştırmaktadır. Banker olabilmek için herhangi bir belge, vergi levhası vb. evraklara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu tamamen sizin portföyünüze bağlı bir iştir. Tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerin paralarını alarak bu paraları işletebilir, parasını aldığınız kişiye faizi ile ödeme yapabilirsiniz. Kısacası bir bankanın yaptığı işlemi, herhangi bir evrak bilginiz veya vergi levhanız olmadan yapabilirsiniz. Fakat belirtmekte yarar var ki, yapılan bu meslek Türkiye Cumhuriyet’ince bir suçtur. Bu işi faaliyete dökmeniz durumunda, hapis veya para cezası gibi cezaları göze almanız gerekir.

Banker olabilmek için kendinize bir portföy oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız portföy sonrasında kişi veya kişilerin paralarını alarak onlara bir senet oluşturur, ardından kişiden aldığınız parayı işletebilirsiniz. Ancak insanlardan aldığınız parayı senet sözlerine bağlı olarak faizi ile geri ödemeniz gerekir.

Banker Maaşları Ne Kadar?

Birçok işte olduğu gibi banker maaşları da belirli bir statüde ilerlememektedir. Kendinize ait bir dükkanınız varmış gibi düşünmelisiniz. Yani ne kadar fazla müşteriniz olursa, o kadar fazla para kazanırsınız. Geçmişten günümüze uzanan bu iş, fazla para kazandırabileceği gibi sizi iflas ettirecek güce de sahip bir meslektir.

Ayrıca yerine getirilen bu görevin suç olduğunu tekrar hatırlatarak, her şeyi göze almanız gerektiğini belirtmeliyiz.

İhracatçı Nasıl Olunur?

Bir kişi veya bir firma tarafından ülke içerisinde üretilmesi, ardından bu malın yurtdışına satılıp kazanılan paranın yurtiçinde tutulmasına verilen isim ihracattır. İhracat günümüzün zorlu meslekleri haline gelmiş olan, keyifli ve bir o kadarda yorucu meslekler arasında yer almaktadır. İhracat üzerinden ciddi rakamlarda para kazanmak isteyen kişiler bilmelidir ki, bir firma olmadan yüksek rakamlarda kazanç sağlamak zordur. Örnek ile anlatmak gerekirse; bir firma örneğin 200 ürün oluşturarak, bunların hepsini direkt olarak yurtdışına satabilmektedir. Fakat küçük firmalar 5-10 adet yapar, haliyle 200 ürün yapan firmaya nazaran çok daha düşük para kazanır.

İhracatçı Nasıl Olunur?

İhracatçı olabilmek için herhangi bir belge veya evrak ihtiyacı yoktur. Ancak şu şartları da yerine getirmeniz gerekir;

 • Gerçek usulde vergisini ödeyen
 • İhracatçı birliğine kayıt olanlar
 • Tüzel ve gerçek kişi tacirler
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmuş, üretim faaliyeti gösteren kişiler
 • Joint venture
 • Konsorsiyum

Yukarıdaki şartları yerine getirmiş olan her bir kişi, ihracatçı olabilir. Bu mesleği yerine getirebilmek için sizlerden vergi numarası ve ticaret sicil belgesi gibi belgeler de istenmektedir. Tüm bu evrak ve bilgileri taşıyan kişiler, ihracatçı olabilir.

İhracatçı Birliğine üye olmak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Aşağıda yer alan bilgi ve evrakları toplayarak, İhracatçı Birliğine giderek kayıt olmanız gerekir;

 • İmza sirküleri
 • Taahhütname
 • Vergi Dairesi vergi mükellefiyet belgesi
 • Joint venture sözleşmesi
 • Üretim faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil belgesi

Tüm bu evraklar ile İhracatçı Birliği dairesine giderek, kayıt işlemlerini tamamlayabilmeniz mümkündür. Yapacağınız bu işlem, ihracatçı olma yolundaki ilk adımınız olduğunu unutmayın.

İhracatçı Maaşları Ne Kadar?

İhracat yapan kişi, kişiler veya firmalar, bu iş üzerinden ciddi rakamlar kazanabilmektedir. Ülkemizdeki döviz kuru, ay sonunda kazandığınız rakamı ciddi ölçüde de değiştirebilmektedir. Şunu belirtmeliyiz ki, ihracat işi ile uğraşan kişilerin belirli bir maaşları yoktur. Ne kadar fazla mal üretip, ne kadar fazla satış gerçekleştirirseniz, o kadar para kazanabilirsiniz. Kendinizi bir nevi patron yerine koyabilirsiniz.

Özellikle belirtmemiz gerekir ki, satış sonrasında aldığınız parayı, döviz kurlarına bağlı olarak bozdurmalısınız. Aksi takdirde zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

İcra Müdürü Nasıl Olunur?

İcra denilince birçok insanın beyninde korku, panik veya heyecan gibi belirtiler oluşmaktadır. Ancak durum her ne kadar bu şekilde gözükse de, Türkiye Cumhuriyet’i Devleti’nin en saygın görevlerinden birisi, şüphesiz icra memurlarıdır. Bu görev maaş açısından elbette ki birçok devlet kademesine göre memnun edicidir. Fakat görevin başlıca zorlukları da bulunmaktadır. Sizlerin de aklında oluşan bu zorluklara karşı göğüs gerebileceğinizi düşünüyor ve halen bu görevi üstlenmek istiyorsanız, İcra müdürü nasıl olunur? Konusuna göz atalım.

İcra Müdürü Nasıl Olunur?

İcra müdürü olabilmek için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok söylentiye göre İcra memurluğu için hukuk fakültesini bitirmeniz gerektiği söylenir. Fakat bu bilinen en büyük yanlışlardan birisidir. Hukuk fakültesini okumadan da İcra memuru, hatta İcra müdürü olabilmeniz mümkündür. Ayrıca açık öğretim ile okulunu dışarıdan bitirmiş olan kişiler de İcra memurluğu – müdürlüğü görevini yerine getirmeye başlayabilirler.

İcra Müdürü Olmak İçin Gerekli Şartlar

İcra müdürlüğü için her yıl bir sınav düzenlenmektedir. Bu sınava katılabilmeniz için ise gerekli bölümün mezunu olmuş olmanız gerekmekte. Bunun dışında İcra müdürü olmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

 • 35 yaşından gün almamış olmak
 • Hukuk fakültesi, Adalet Meslek Eğitimi veya Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak sizi bir adım öne çıkarır.
 • Üniversite eğitimini yurtdışında yapan kişiler için denklik belgesi istemi
 • Herhangi bir zihin engeli, yürüme engeli vb. engel durumlarının olmaması
 • Son 1 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmamak olmak

Yukarıdaki maddelere uyum gösteren kişiler, İcra müdürlüğü için kolları şimdiden sıvayabilir ve gerekli sınavlarda üstün başarı göstererek, bu eşsiz makamdaki yerini alabilir.

İcra Müdürü Maaşı Ne Kadar?

İcra müdürlerinin aldıkları maaş belirli maaştır. Bunun yanı sıra İcra memurlarının aldığı maaşlarda belirli maaştır. Fakat bilinmesi gereken bir şey var ki, o da her yıl düzenli olarak bu maaşların değişiklik gösterdiğiniz. 2019 yılı içerisinde icra personelleri ile müdürlerin aldığı en düşükten yükseğe maaş biçimi şu şekildedir;

En az: 3,800 TL

En fazla: 5,500 TL

İthalatçı Nasıl Olunur?

Yurtdışından herhangi bir ürünün alıp, yurtiçine satılmasına verilen isim, ithalattır. İthalat, günümüzün son derece önemli işlerinden birisidir. İthalata verilen bir başka isim dışalımdır. İki kelime de sonuç olarak aynı kapıya çıkmaktadır. İthalat yapmak isteyen kişiler, ilgili mevzuata dayalı olarak alınması gereken belgeler ile birlikte gümrük idaresine başvuru yapması gerekir.

İthalatçı Nasıl Olunur?

İthalatçı olabilmeniz için öncelikli olarak yurtdışından getirdiğiniz bir ürününüzün olması gerekir. Eğer ilk kez satış yapıyorsanız, Gümrük İdaresine kayıt olunması gerekmektedir. Aksi takdirde satış yapmak mümkün değildir. Bunun dışında ithalatçı olmak için gerekli diğer şartlar şu şekildedir;

 • Faaliyet Belgesi (Tüzel kişileri kapsar)
 • Vergi Mükellefiyet Yazısı (Tüzel kişileri kapsar)
 • İmza Sirküleri (Tüzel kişil
 • eri kapsar)
 • İmza Beyannamesi (Gerçek kişileri kapsar)
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Tüzel kişileri kapsar)
 • Kişilerin kimlikleri
 • Vekaletname (Bir başkasının satışını yapan kişileri kapsar)

Bu adımlara uyum göstermeniz durumunda sizlerde ithalatçı olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var ki, o da bu mesleğin oldukça zor olduğudur. Zordan kasıt, kesinlikle dikkat isteyen bir iş olduğunun altını çizmektir.

İthalatçı Maaşları Ne Kadar?

İthalatçı maaşları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ay bazında hesaplanacak olursa, bir ayda kaç satış gerçekleştirdiğiniz ve satış başına ürünlerinizden ne kadar komisyon aldığınız, aylık maaşınıza doğrudan etki eden başlıca unsurlardır. Ancak günlük bir satış yapabildiğinizi hesap eder ve ürün başına döviz kurları sebebiyle 50 TL kazanç sağladığınızı düşünürsek, bir ayda kazanabileceğiniz ortalama rakam 1500 TL’dir.

Tekrardan altını çizmekte yarar var ki, maaşınız tamamen sizin elinizdedir. Oldukça zor bir meslek türü olan ithalatçılık, emek isteyen ve aynı zamanda hassasiyet gerektiren bir meslek dalıdır.

 

Distribütör Nasıl Olunur?

Distribütör, dünya üzerinde hızla yaygınlaşmaya başlayan meslek türlerinden birisidir. Henüz yeni bir iş imkanı olarak bilinen bu meslek, aslında dünya üzerinde yine yaygın bir şekilde yapılmaktaydı. Fakat buna bir iş gözüyle bakılmamaktaydı. Distribütör, mevcut bir firmanın piyasaya sürdüğü ürünü, çıkardığı ülke içerisinde insanlara duyurmaya yarayan, ürünün satışını gerçekleştiren kişilere verilen meslek unvanıdır. Günümüzde yüzlerce, hatta binlerce şirket, ürünlerinin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını ister. Bunun içinde gerekli olan kişiler Distribütörlerdir.

Distribütör Nedir?

Örnekler üzerinden anlatmak gerekirse Distribütör; büyük veya küçük herhangi bir şirketin çıkardığı ürünleri taşımakta güçlük çeker. Burada ise devreye Distribütörler girmektedir. Bir Distribütör, firmanın ürünleri kendi ekibi aracılığıyla gerekli firmalara dağıtımını hızlı ve kolay bir biçimde sağlar. Yapmış olduğu bu iş, firmayı maliyet açısından da oldukça rahatlatır. Bu durumdan ötürü Distribütörlere olan ihtiyaç, her geçen gün daha da artmaktadır.

Distribütör Nasıl Olunur?

Distribütör olmak için herhangi bir eğitim sertifikanızın olması gerekmez. Fakat işini üstlendiğiniz firmanın, (varsa) eğitimlerine katılmanız sizin için artı bir puan olacaktır. Birçok iş veren, Distribütör kişi veya kişilere ihtiyaç duyduğunda ilk olarak şu adımları takip etmektedir;

 • Lojistik, işletme veya pazarlama bölümü mezunları
 • 25+ yaş üstü 40 yaş altı kişiler

Bu maddeler içerisine uygun iseniz, Distribütör olma yolunda ilk sınavı geçtiğiniz anlamına gelmektedir. Bu maddeler dışında Distribütör nasıl olunur? Sorularına yanıt vermek gerekirse, aşağıdaki maddeleri okumanız gerekecektir;

 • Bayi veya bayilerin işleyişini düzenli ve dikkatli inceleyebilecek kişiler,
 • Çalıştığı bölge içerisinde portföy oluşturabilecek yeteneğe sahip kişiler,
 • Müşteri memnuniyeti
 • Satış sonrası teknik anlamda destek sunabilecek kişiler,
 • Yüklemesi yapılacak ürünlerin kontrolünü sorunsuz yapabilecek kişiler,
 • Yanında çalışan personellere gerekli eğitimi verebilecek kişiler.

Distribütör arayan firma veya firmaların genel olarak baktığı ilk adımlar yukarıdaki maddelerden oluşmaktadır. Eğer bu maddelere uyum gösterdiğinizi düşünüyorsanız, Distribütör olabilmenizin oldukça kolay olduğunu söylemeliyiz.

Distribütör Maaşı Ne Kadar?

Distribütör maaşları özel sektörlerde görev yapacağınız için değişiklik göstermektedir. Fiyatlar, tıpkı sizin gibi Distribütör olmak isteyen kişiler tarafından belirleneceği için, alacağınız maaş da piyasa fiyatına göre değişiklik gösterecektir.

Jokey Nasıl Olunur?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, dünya üzerinde eskilerde oldukça yaygın sporlardan birisi at sporlarıydı. Günümüzde genellikle bahis oyunlarından takip edilen at yarışları, aslında oldukça zor bir meslektir. Jokey olabilmek elbette zor, fakat imkânsız değil. Jokey olmak için önce şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınızı bilmeli, sağlık sorununuzun olup olmadığını bilmeli, buraya kadar hiçbir sorun yok ise bundan sonrasında çok daha fazla gayret göstermeniz gerekecektir.

Jokey Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak jokey olabilmeniz için bir eğitim almanız gerekir. Her ne kadar ata güzel bindiğinizi düşünseniz de, at yarışlarında harika olduğunuzu bilseniz de, eğitim sertifikanızın olması gerekir. Jokey nasıl olunur? Diye soranlar için, sorunun temelinin bu eğitimden geçtiğini söylemeliyiz. Türkiye içerisinde sadece Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi bu eğitim için hizmet sağlamaktadır. Bu eğitim merkezinde ata binmenizin derslerinin yanı sıra, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce gibi derslerde verilmektedir. Verilen tüm bu derslerde ortalamanın üzerinde olmanız gerekir ki, Jokey olabilmenizin ilk adımını başarılı bir şekilde oluşturabilesiniz. Bu eğitim merkezinde size verilecek derslere katılabilmeniz için, öncelikli olarak aşağıdaki şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmeniz gerekir;

 • 35-45 Kilo aralığında olmak,
 • En az İlköğretim Mezunu olmak,
 • 17 yaşından gün almamış olmak,
 • 1,30-1,55 boy aralığında olmak.

Bu şartlara uyum gösteren her bir birey, bu eğitime katılabilir. Jokey nasıl olunur? Sorusunun temel yapısı, işte tamda bu eğitim içerisinde başlamaktadır. Bu eğitimde öğrenecekleriniz, Jokey olma yolunda ve Jokey olduktan sonra oldukça işinize yarayacaktır.

Jokey Maaşları Ne Kadar?

Birçok insan jokeylerin oldukça yüksek paralar kazandığını düşünür. Fakat bunu bilmek oldukça zordur. Çünkü Jokeylerin kazandığı sabit bir rakam yoktur. Jokeylerin aldıkları para yarıştan yarışa değişebildiği gibi, yarış sonundaki sıralamaları da aldıkları paraya göre değişiklik göstermektedir. Ancak belirli olan bir şey var ki, o da Jokeylerin yarış kazanma durumunda %10 para kazandıklarıdır. Örnek vermek gerekirse bir yarıştan ortalama olarak 100.000 TL kazanıldı. Bu paranın %10’u 10.000 TL ederken, bu para tamamen Jokeye kalmakta. Kazanılan 100.000 TL’nin %75’i ise at sahibine gitmektedir. Kalan %15’lik kısım ise vergiler ve menajer gibi giderlerde kullanılmaktadır.

Çapkın Nasıl Olunur

Birçok kez duygusal manada ilişki yaşamamış ve kimi ilişkilerinde aynı anda birden fazla partnerle bir olmuş kimseler için kullanılan çapkın deyimi nedir, çapkın nasıl olunur?

Kime Çapkın Denir?

Örneğin, kadın ya da erkek fark etmeksizin bir birey hayatı boyunca sürekli ilişki içerisindeyse ve var olan ilişkisi bittiği zaman hareketlerinden bakışlarına varıncaya değin sürekli bir ilişkiye aç olma durumu yani hazır olma vaziyeti varsa o kişiye çapkın denir. Kafede, parkta, iş yeri ve daha pek çok yerde karşı cins ile sürekli bir diyalog içerisindedir. Çapkın kişiler; karşı cinse olan tutkusu ile ön plana çıkmaktadır. En önemli özellikleri ise psikoloji ve de bilhassa kadın psikolojisi noktasında kapsamlı bir bilgiye sahiptirler. Psikoloji bilgisinin yanında adeta antoloji yutmuş kadar iyi bir şiir bilgisine sahiptirler. Öte yandan Türk ve Dünya klasiklerine de hâkimdirler. Genellikle etkileyiciliğini konuşma esnasında kullanırlar. Bunun içinse hemen hemen her konuda ama az ama çok bilgi sahibidirler. Bu itibarla karşı cinsin var olan sohbetten sıkıldığını anladığı anda ilgi çekici başka bir konuyu açabilirler.

Duygusal yönüyle farklı yapılardadır. Bazı çapkın insanların ciddi ve sağduyulu olduğu bazılarınınsa duygusal ve heyecanlı kimseler olduğu gözlenmektedir. Yani çapkın olmak için sahip olunması gereken bir duygusal kimlik yoktur. Önemli olan farklı ve sıra dışı olmak ve bunun için bol bol gezmek, kitap okumak. Çapkınların genellikle çok bilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Çünkü etkileyiciliğin yolunun ilgi çekici ve cezp edici olduğunu bilmektedirler.

Çapkın Olmak İçin Tüyolar

 • Gerek ikili insan ilişkilerinde gerekse kalabalık ortamlarda gayet güzel adaptasyon kurabilmeniz ve yabancılık çekmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer mühim özellik ise, tanımadığınız bir kimse ile onu rahatsız etmeden iletişim kurabilmektir.
 • Öncelikle güzel bir konuşma yapabilecek etkileyici bir diksiyona sahip olunmalıdır. Bunun için her sabah yirmi dakika sesli şiir ya da Türkçesi düzgün bir kitap okunabilir. Ancak şiir daha fazla etkilidir zira şiir bir dilin en güzel ve doğru halidir.
 • Görünüm noktasında ilgi çekici ve sizi farklı kılan bir tarzını olmalıdır. Bir gün sportif, bir gün resmi, bir gün western, bir gün gündelik kıyafetler, bir gün eski tarz ile giyinmek çapkınlığa zarar verir. Çünkü kendinize has ve size münhasır bir tarzınızın olması gerekmektedir. Bunun için sizin estetik anlayışınıza en uygun tarzı seçmeli ve sürekli o tarza yakın parçaları kullanmalısınız.
 • Şiir ezberlemeli ve doğru bir şekilde okuyabilmelisiniz. Bunu iki üst maddedeki diksiyon ile karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü diksiyon başka bir kavramdır, doğru ve etkileyici bir şekilde şiir seslendirebilmek bambaşka bir kavramdır. Bilhassa serbest müstezat ile yazılan sembolik şiir bütün çapkınların güvenilir limanıdır.

 

Hepatit B Nasıl Olunur

Her insan için, yaşamın başından itibaren önem arz eden husus sağlıktır. Çünkü yaşamın varlığı sağlık ile mümkündür. Dolayısıyla tüm bireyler hayat boyu yaptığı eylemlerde asıl gaye olarak sağlığını düşünmektedir. Kazandığımız paradan yaptığımız spora varıncaya değin esas amaç sağlık ve kaybedilen sağlığın tekrar kazanılmasıdır. Sağlığın muhafaza edilmesi için hastalıklardan korunmak en önemli tedbirlerden birisidir. Bu hastalıklardan insan sağlığını tehdit eden ve bilhassa son çeyrek asırdır artış gösteren hastalık Hepatit – B dir. Aslında taşıyıcılık olarak kendisini gösteren bu hastalık Hepatit – B taşıyıcısı olarak adlandırılmaktadır. Siz de Hepatit – B taşıyıcısı nasıl olunur, nasıl fark edilir sorularına cevap arıyorsanız metnin devamı aradığınız soruları cevaplar hüviyettedir.

Hepatit – B Nedir?

(HBV) adlı virüsün yol açtığı ciddi ve önemli bir karaciğer enfeksiyonu olarak adlandırılan Hepatit – B, Karaciğer yetmezliği, Karaciğer kanseri ve siroz olma riskini artıran bir hastalıktır. Bu hastalık doğrudan doğruya karaciğeri hedef almaktadır. Yetişkinlerde tedavisi ve süreci çocuklardakine göre daha hafif ve yüksek başarıda olmaktadır. Hepatit – B virüsü enfekte olmuş bir kimsenin kanı ya da diğer vücut sıvıları yolu ile bulaşmaktadır. Günümüzde yaklaşık iki yüz altmış milyon insan bu virüs ile yaşamını sürdürmektedir.

Hepatit – B Nasıl Bulaşır?

 • Virüs bulaşmış bir anne doğum yaptığında bulaşabilir.
 • Cinsel aktiviteler esnasında bulaşabilir.
 • İğne ve şırınga gibi enjeksiyon malzemelerini paylaşarak bulaşabilir.
 • Dövme esnasında kullanılan iğneler doğru bir şekilde sterilize edilip doğru bir şekilde temizlenmediği takdirde bulaşabilir.
 • Tıraş ya da diş fırçası başta olmak üzere şahıs bakım ve temizlik maddelerini paylaşmak suretiyle bulaşabilir.
 • Sağlık çalışanları da hijyen koşullarını ihmal ettiği takdirde ciddi bir tehlike altında olmaktadır.
 • El ele tutuşma, hapşırma, çatal ve kaşık kullanma ile bulaşma ihtimali yoktur.

Hepatit – B virüsünün genel olarak bulaşma şekilleri yukarıda zikredilenlerdir. Ancak bu yollar yaygın olarak gözlenenlerdir. Bunların dışında bir yol ile de bulaşabilmektedir.

Hepatit – B Belirtileri Nelerdir?

 • Eğer şiddetli bir karın ağrınız varsa
 • İdrarınızın rengi koyu tonlarında ise
 • Yüksek ateşiniz varsa
 • Eklemlerinizde ağrı hissediyorsanız
 • İştahınızda gözle görülür bir azalma varsa
 • Mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız
 • Gittikçe zayıflıyor ve gün içerisinde kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız
 • Cildinizde ve gözlerinizde (beyaz kısımda) sararma varsa (sarılık)
 • Hepatit – B ye maruz kaldığınızı öğrendiyseniz ya da biliyorsanız

Bu gibi durumlarda kesinlikle Hepatit – B olduğunuz söylenemez. Ancak Hepatit – B olma ihtimaliniz vardır. Hiç vakit kaybetmeden ve ihmal etmeden doğrudan doğruya doktorunuza başvurunuz. Virüse maruz kalındıktan hemen sonra tedaviye başlanırsa enfeksiyon riski minimuma indirilebilir. Erken tedavi, Hepatit – B için fevkalade başarılı sonuç vermektedir.