Teknoloji

4.5G’li Nasıl Olunur?

4.5 g

Türkiye’de 4.5G’nin kullanıma girmesiyle birlikte insanların merak ettiği soruların başında 4.5G’li nasıl olunur sorusu vardır. Bu yazımızda bu sorunun cevabı kısaca verilecektir.

Öncelikle hattın 4.5G uyumlu olması gerekiyor. Bunun için hat ücretsiz olarak değiştirilebilir. Daha sonra telefonunda 4.5G teknolojisi kullanmak isteyen kişilerin mesaj yoluyla operatörüne onay vermesi gerekiyor. Eğer telefonunuza 4.5G’li olmanız yolunda bir mesaj bulunmuyorsa müşteri hizmetlerini arayarak da halledilebilir. Bu aşamadan sonra cep telefonunun ayarlar kısmından 4.5G’yi işaretlemesi gerekiyor.

4.5G teknolojisiyle birlikte artık akıllı telefonlardaki internetin hızı en fazla 375 mbps’e kadar çıkmaktadır. İnternet hızının bu kadar artması kullanıcıları sevindirmesinin yanı sıra paketlerin 3G’ye oranla çok daha hızla bitecek olması nedeniyle dikkat edilmesi gerekir. 4.5G’ ye geçmek hiçbir kullanıcı için zorunlu değildir. İnternete daha hızlı bağlanmak isteyen kullanıcıların tercih edebilir. Ülkemizde bu teknolojiye geçilmesine karşın her yerde 4.5G’yi destekleyecek baz istasyonları bulunmamaktadır. İlerde ise kapsama alanı hızla artacaktır. Oturulan bölgede kapsama dışında gözüküyorsa kullanılan operatör aranarak sorunu bildirip daha hızlı bir şekilde yenileme çalışmasının yapılması sağlanabilir.

Bu teknolojinin en büyük avantajlarından birisi kuşkusuz videoların açılmasının beklemek zorunda kalınmayacak olması, istenilen dosyanın anında indirilebilmesi olacaktır. Peki operatörlere göre geçiş nasıl olacak?

Turkcell 4.5G’ye Geçiş Nasıl Yapılır

“4.5G” yazıp, “2222”ye SMS gönderen, Turkcell İletişim Merkezi veya Çağrı Merkezi’ne sözlü talebini ileten ya da web’te ilgili sorgulamayı yapan aboneler, 4.5G hizmetinden faydalanmak için onay vermiş sayılıyor.

Vodafone 4.5G’ye Geçiş Nasıl Yapılır

“4.5G” yazıp, “4545”e SMS gönderen, “Vodafone Self Servis” uygulamasındaki “Servisler” bölümünden 4.5G’yi seçen veya “Vodafone Cep Merkezleri”ne doğrudan başvurarak 4.5G servisi aktif hale getiriliyor.

Avea (Türk Telekom) 4.5G’ye Geçiş Nasıl Yapılır

Cep telefonunun mesaj bölümünden 4.5G HAZIR yazarak 5555’e gönderilmelidir.

Öğrenmek istediğini sor...

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir